O, bakłażany już są! – powiedział Tymcio patrząc przez okno na bażanty.

Menu & Search

Zdobywca Oskara „Ojciec i Córka” (Father&Daughter)

ojciec córka

Trwa trochę ponad 9 minut i jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych filmów o tęsknocie, nadziei i miłości. Zapierająca dech w piersiach historia o rozstaniu ojca z córką, podkreślona doskonałą animacją, muzyką i symboliką.

„Ojciec i Córka” to holenderski film animowany, zdobywca Oskara z kategorii filmów krótkometrażowy z roku 2000, wyreżyserowany przez Michaela Dudok de Wit.

Od filozoficznej idei Wiecznego Powrotu po współczesne zjawisko emigracji – ten film może być odczytywany na różne sposoby. Zawsze jednak umykają niuanse. Bez względu jednak na kontekst opowiada o przemijaniu oraz o wypełniającej życie tęsknocie po utracie najbliższej osoby i nadziei, że życie kiedyś zatoczy koło, w myśl zasady, że przemija tylko to, czego nie było naprawdę, a to co było naprawdę, nie przemija nigdy. Wspomnienia są czymś „nie do spłukania przez fale”, pozwalają nam określić nas samych będąc jednocześnie furtką do utraconego raju dzieciństwa.

 

Seamus Heaney

Plaża

Ta linia kropek, którą jesionowy kij
Ojca zostawił w piasku plaży Sandymount:
Jeszcze jedna rzecz nie do spłukania przez fale.

z tomu „The Spirit Level”, 1996
tłum. Stanisław Barańczak

 • Ała, ten film jest niesamowicie wielowymiarowy… Uwielbiam taką sztukę, która pozostawia pole do interpretacji, a raczej odczuwania każdemu indywidualnie. Nigdy nie wiem, jaką strunę poruszy u kogoś innego. Nie ma jednego właściwego punktu patrzenia.

 • Głowę mi urwało. Pięknie dziękuję za to cudo. Kradne na FP.

 • Anka RomAnntyczna

  No i się pobeczałam …dziękuję :*

 • Że ja tego wcześniej nie widziałam…

 • Ela Bobrowska

  Piękny film. Dziękuję że go pokazałeś.
  Obejrzę go z Tatą.

Type your search keyword, and press enter to search