O, bakłażany już są! – powiedział Tymcio patrząc przez okno na bażanty.

Menu & Search

Portret ojca: Atticus Finch

atticus finch

Znalazł się na liście siedmiu najlepszych postaci literatury XX wieku, a także na liście największych bohaterów w historii amerykańskiego filmu. Obecny jest także na liście największych bohaterów popkultury. Powiedziano o nim, że żaden człowiek nie zrobił nigdy więcej dla wizerunku zawodu prawnika niż on, choć nigdy przecież nie istniał naprawdę. Jego postać jednak była inspirowana prawdziwą osobą a Gregory Peck za rolę Atticusa Fincha zdobył nagrodę amerykańskiej akademii filmowej w 1962r. Atticus Finch znajduje się niemal zawsze w zestawieniach najlepszych postaci ojców w historii kinematografii. I o tym będzie tutaj mowa.

Miałem siedemnaście lub osiemnaście lat gdy przeczytałem „Zabić Drozda”. Zacząłem czytać wczesnym popołudniem, gdy ściągnąłem książkę z półki w brata pokoju, i skończyłem późno w nocy. Na próbnej maturze z polskiego wymieniłem Atticusa Fincha na liście bohaterów literackich, którzy mogliby wpłynąć na postawę ludzi mojego pokolenia. Gdy wspomniałem siostrze, że chcę na blogu umieścić listę 9 najlepszych postaci ojców w filmie rzuciła: Atticus Finch!

Zabić Drozda

Nagrodzona nagrodą Pulitzera (1961) książka Harper Lee, zekranizowana w 1962r. Akcja dzieje się w jednym z miasteczek w Alabamie lat 30. Attcicus Finch jest owdowiałym ojcem dwójki dzieci, Jema (10 lat) i Jean Luise zwanej Smykiem (6 lat). W małej, zamkniętej społeczności amerykańskiej z czasu Wielkiego Kryzysu, gdzie rasizm jest wciąż czymś naturalnym, Atticus Finch, prawnik, podejmuje się obrony czarnoskórego mężczyzny niesłusznie oskarżonego o gwałt na białej dziewczynie. Opowiedziana oczami Jean Luise historia podzielona jest na dwie części, pierwsza opowiada o „Dzikim”, tajemniczym synu sąsiada, który od wielu lat nie wychodzi z domu. Druga to historia procesu sądowego. Obie natomiast mówią o wychowaniu, tym z najwyższej półki.

Atticus Finch

Atticus nie jet typem superbohatera, co najlepiej oddają słowa Smyka, jego córki: „Nie zachowywał się tak po męsku jak ojcowie naszych kolegów: nigdy nie polował, nie grał w pokera ani nie łowił ryb, nie pił, nie palił. Siedział w gabinecie i czytał.”  W życiu kieruje się zasadami, które wpaja dzieciom, wybijając się tak ponad lokalną społeczność jak i ponad całą epokę. Oddajmy jednak głos Atticusowi:

Jeden: Odpowiedzialność

„Zanim Jem spojrzy na kogoś, patrzy na mnie, więc staram się tak żyć, żeby zawsze móc mu odpowiedzieć spojrzeniem w oczy.”

Dwa: Szacunek do dzieci

„Kiedy dziecko cię o coś pyta, odpowiedz mu na miłość boską. Ale nie rozciągaj tej odpowiedzi w nieskończoność. Dzieci to dzieci, potrafią jednak szybciej niż dorośli wykryć oszustwo i takie zamydlenie oczu wprowadza tylko w ich głowach zamęt.”

Na pytanie sześcioletniej córki, co to jest gwałt „Westchnął i powiedział, że gwałt to stosunek płciowy z osobą płci żeńskiej przy użyciu siły i bez jej zgody”

Trzy: Ocenianie rzeczywistości z perspektywy innych

„Nigdy naprawdę nie zrozumie się człowieka, dopóki nie spojrzy się na sprawy z jego punktu widzenia, dopóki nie wejdzie się w jego skórę, nie pochodzi się w jego skórze po świecie” – mówi córce, gdy ta po pierwszym dniu w szkole skarży się na nauczycielkę, która skrytykowała ją za to, że …już umie czytać. Atticus, który sam ją tego nauczył tłumaczy jak destrukcyjnie na prowadzenie lekcji może działać ta umiejętność Smyka

Synowi tłumaczy powód gróźb pod swoim adresem ze strony jednego z mieszkańców: „Zniszczyłem w czasie procesu ostatni strzęp wiarygodności jego słów, jeżeli już w ogóle jego słowa były choć trochę wiarygodne. Jakoś przecież musiał zareagować… Ludzie jego pokroju zawsze muszą. „

Cztery: Opanowanie 

„Może usłyszysz o tym jakieś paskudztwa w szkole, ale jeżeli chcesz, zrób coś dla mnie: głowę podnoś wysoko a piąstki opuszczaj nisko. Ktokolwiek będzie ci dokuczał, nie daj mu osiągnąć celu. Próbuj walczyć głową dla odmiany.”

„Jeszcze nie pora się martwić” mówi, gdy wszystko wskazuje na to, że to właśnie czas największych zmartwień.

Pięć: Wyrozumiałość

„Nie trzeba się denerwować, synku. To jest stara i schorowana kobieta. Trzymaj tylko głowę wysoko i bądź gentelmanem.”

„Lato przyjdzie i będziesz musiała przyjmować ze spokojem znacznie gorsze rzeczy… Zbyt wiele wymagam od ciebie i Jema, wiem o tym, ale czasem trzeba robić dobrą minę do złej gry i właśnie sposób w jaki się zachowujemy, gdy kości są rzucone… no, mogę tylko powiedzieć, ze kiedyś, gdy oboje dorośniecie, może spojrzycie na to wstecz ze zrozumieniem i uczuciem, że jednak nie zawiedliście się na mnie.”

Sześć: Odwaga

Tłumacząc Jemowi czym rzeczywiście odwaga jest mówi: „Naprawdę odważnym jest wtedy, gdy się wie jeszcze przed walką, że się dostanie cięgi, ale mimo wszystko to przystępuje się do tej walki tak czy inaczej i doprowadza się ją do końca bez względu na przeszkody.”

Siedem: Uczciwość

„Zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi, przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym. Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka.

Osiem: Równouprawnienie 

„W naszych sądach, kiedy na jednej szali jest słowo czarnego, a na drugiej słowo białego, wygrywa zawsze biały. To paskudne, ale taka jest prawda życia.”

„Będziesz starszy i zobaczysz, jak biali oszukują czarnych. W każdym dniu swojego życia będziesz to widział, ale coś ci powiem i nie zapominaj o tym. Każdy biały, który oszukuje czarnego, kimkolwiek jest…choćby był bardzo bogaty, choćby pochodził z bardzo dobrej rodziny, każdy taki biały to hołota.”

Dzewięć: Uprzejmość

„Atticus zawsze nam powtarzał, że uprzejmość nakazuje rozmawiać z ludźmi o rzeczach interesujących ich, a nie nas”

Atticus to postać popkulturowa, bohater literacki i filmowy, który jest nie tylko lubiany przez czytelników, ale też jest rzeczywistym wzorem dla kolejnych pokoleń o czym świadczą kolejne publikacje na jego temat w prasie. W rankingach wzorowych ojców w historii kina niemal zawsze umieszczany jest na pierwszym miejscu.

Post scriptum: Pomysł napisania notatki pod tytułem „9 najlepszych filmowych postaci ojców” jest nadal aktualny. Lista jest subiektywna, rzecz jasna więc wszelkie sugestie mile widziane. Jeżeli przychodzi Wam jakiś film do głowy wpiszcie w komentarzu lub na konrad@fathersday.pl

 • Przeczytałam Twój tekst z uwagą i nabrałam ochoty na coś bardziej ambitnego niż historia rodziny Borejków, którą się ostatnio raczę… Po obronie cisnę z literaturą. Co do ojców to ojciec Borejko moim zdaniem się nie nadaje, jakaś taka enigmatyczna postać, ale przypomniał mi się Mateusz z „Ani z Zielonego Wzgórza”, który nie był ojcem, ale chyba pierwszym facetem, który Anię dobrze potraktował. Taka dygresja fanki książek z dzieciństwa :)

  • Aż mi głupio, że zamiast wkuwać wpadasz tutaj, ale jeszcze bardziej głupio przyznać, że nie znam ani Borejków, ani …Ani z Zielonego Wzgórza, choć chyba kiedyś film widziałem 😐 Poczekam, aż córka będzie to przerabiać w szkole i przerobię z nią.

   • Anię polecam szczególnie, bardzo wartościowe i rozbudzające wyobraźnię książki (aby tylko młoda nie zniechęciła się po pierwszej części, potem są ciekawsze!). Nie dziwię się, że ich nie znasz, toż to postacie rodem z literatury dziewczyńskiej. A wpadłam w przerwie od wkuwania, a raczej od procesu tworzenia mojego niepowtarzalnego arcydzieła sztuki naukowej ^^

    • arcydzieło wrzuć później na bloga.

     • Haha, nie wiem, czy którykolwiek z moich czytelników zainteresowany będzie biostymulacją roślin uprawnych 😀

 • mili

  a dlaczego właśnie 9? 😀 nie top10, nie top5…

 • Patrycja

  Ojciec z filmu „Życie jest piękne”. Na pewno wart rozważenia.

  • Bedzie tuż po Atticusie.

   • Patrycja

    w sumie, mogłam wpaść na to, że u Ciebie będzie 😉 w takim razie czekam. a, i nie wiedziałam nawet, że kiedykolwiek powstał film „Zabić drozda”. muszę nadrobić.

    • mimo, że wpadłem, to i tak dziękuję za propozycję :)

     • Patrycja

      z ostatnio obejrzanych, fajna relacja ojciec – syn (dorosły już syn) pokazana jest też z filmie „Czas na miłość”. Dojrzała i ciepła. Nie wiem czy akurat na „top 9”, ale fajna :) no i świetna, m.zd., rola ojca, którego gra Bill Nighy.

     • o, widzisz, nie znałem tego filmu – obejrzę zanim dodam wpis, zwłaszcza, że gra tam Rachel McAdams, o której moja M. zawsze mówiła, że to ona powinna być żoną Ryana Goslinga :)

     • Patrycja

      aktorka faktycznie zacna :) a jak teraz myślę o tym filmie, to jest tam przecież jeszcze jedna płaszczyzna relacji ojciec – dzieci. ale nie będę uprzedzała 😉

  • mili

   oj! absolutnie!!

 • Pingback: … być dobrym ojcem,to znaczy być dobrym mężem … | Medycyna naturalna, nasze zdrowie, fizyczność i duchowość()

Type your search keyword, and press enter to search