Biegać #JakDziewczyna
Światy chłopców i dziewcząt w moim dzieciństwie rzadko się stykały. My budowaliśmy szałasy, graliśmy w piłkę i paliliśmy papierosy pod mostem. Dziewczyny grały w klasy, bawiły się w wesela, pisały pamiętniki. Były zabawy ‘chłopięce’ i dziewczęce’.
Gdy grałeś w piłkę nie mogłeś grać jak dziewczyna. Gdy stawałeś do bójki – nie mogłeś bić jak dziewczyna. Gdy dostałeś w zęby od starszego nie mogłeś płakać jak dziewczyna. W ogóle nie mogłeś być jak dziewczyna. Ci, którzy byli jak dziewczyny byli słabi, byli mamisynkami. Do każdej drużyny i bandy wybierani byli na samym końcu.
Dziewczyny, które chciały wejść do naszego świata, chodzić po drzewach, grać w piłkę, budować szałasy lub palić papierosy w naszych tajemnych miejscach były “chłopczycami”. W jakiś magiczny sposób wchodziły w stan zawieszenia, między jednym światem a drugim – nie były już dla nas dziewczynami, ale nie były jeszcze chłopakami.
Dorastając musieliśmy jeszcze bardziej zaznaczać, że nie jesteśmy babami. Nie chcieliśmy bić jak baba, nie chcieliśmy grać jak baba, nie chcieliśmy nawet pić jak baba. Wtedy już nasze światy częściej się spotykały, odkryliśmy pierwsze pocałunki i pierwsze randki. Dziewczynom wyrastały piersi a w nas buzowały hormony. Spędzaliśmy ze sobą coraz więcej czasu, jednak ten pogląd o słabości dziewczyn zakorzenił się w nas na tyle, że już same dziewczyny przyjęły go za swój. Teraz słowa “grasz jak dziewczyna” lub “tańczysz jak dziewczyna” można było usłyszeć zarówno z ust innego chłopaka jak i dziewczyny.
#JakDziewczyna
Kampania społeczna Always pokazuje, że w okresie dorastania pewność siebie dziewcząt spada, a określenie “jak dziewczyna” staje się w pewnym momencie obraźliwe.
[su_youtube url=”https://youtu.be/m8jiLXEC39E”]
Teraz, gdy mam dwuletnią córkę, jestem bardziej feministą niż kiedykolwiek wcześniej, o czym pisałem w tekście O mężczyźnie, który został feministą. Moja Olka będzie biegać jak dziewczyna, będzie uderzać jak dziewczyna, będzie silna i wytrzymała jak dziewczyna dlatego że jest dziewczyną i że jest silna, mądra, pewna siebie i wytrzymała. Jak dziewczyna.
Zmień znaczenie swoich słów, dołącz do akcji #JakDziewczyna.